5 filmů o největších lidech aneb nejlepší filmové biografie

5 filmů o největších lidech aneb nejlepší filmové biografie

Vlk z Wall Street
Film amerického režiséra Martina Scorseseho je připomínkou života a díla burzovního makléře, motivačního řečníka a požitkáře Jordana Belfoura. Jeho život byl naplněný konzumací velkého množství drog, alkoholu, nebo ženských těl. Také ale seděl ve vězení za finančního podvody. Z tohoto popisu už asi snadno odvodíte, co vám daný snímek nabídne. Jeho hyperaktivní výbušné tempo vás buď vtáhne do „života na hraně,“ nebo se vám z něj naopak udělá špatně. Taková tělesná reakce je pak asi na filmovou variantu života Jordana Belfoura plně adekvátní.

Amadeus
Když Češi tvrdí, na co jsou hrdí, mluví buď o Jaromírovi Jágrovi, nebo filmu Amadeus, který v Americe natočil Miloš Forman. Přestože kinematografické ztvárnění příběhu Amadea Mozarta není co do historických fakt příliš přesné, je natolik suverénní a strhující, že dokáže divákovi vnutit myšlenku, že přesně takto se to všechno stalo. Což je podmínkou každého dobrého filmu. Psal se rok 1985 a dílo českého filmaře získalo osm oscarových sošek.

Nixon
Oliver Stone natočil hned několik filmů o významných osobnostech, nebo událostech amerických dějin. Takové filmy vlastně tvoří osu jeho celé filmografie. Dost možná tím nejzajímavějším je pak snímek o Richardu M. Nixonovi, americkém prezidentovi, který se podepsal například pod kontroverzní aféru Watergate. Stoneovo zásadní dílo se ovšem nesoustředí výhradně na tuto aféru, ale spíše na celý život proslulého politika: vypráví tak krom jiného o dětství, ztrátě sourozenců, nebo vztahu s manželkou. Typická, poctivě provedená biografie velkého, ač rozporuplného člověka.

Capote
Když před třemi lety zemřel více než nadaný herec Philip Seymour Hoffman, vyvolalo to obecnou vlnu sdíleného smutku nad ztrátou význačného umělce. Snímek Capote je pak často doporučovanou připomínkou jeho výjimečných hereckých schopností. Ty jsou v tomto snímku natolik explicitní, že dokonce mohou zastínit osobu, kterou ztvárňují. Tou je americký spisovatel Truman Capote, autor např. Snídaně u Tiffanyho.

Jackie
Celý filmový a magazínový svět čekal, že herečka Natalia Portman za roli v tomto snímku letos obdrží Oscara. To se nakonec nestalo. Snímek, ve kterém jsou představeny první dny Jackie Kennedyové po vražedném atentátu na jejího manžela, je ale působivým portrétem ženy, která ačkoliv by chtěla (a potřebovala) probrečet zbytek svého života, musí na veřejnosti působit elegantně. Dané dílo je pak rovněž tím nejlepším případem současného trendu filmových, nejen hollywoodských, biografiích: nové filmy se totiž už netočí pouze o těch největších osobnostech, ale rovněž o lidech, jejichž osudy byly rovněž zajímavé, navzdory tomu, že jejich podíl na historii byl buď upozaděný, nebo prostě stáli ve stínu slavnějších, známějších a důležitějších osobností.

Další články o filmech?
5 road movies, které vás donutí vyjet na letní cesty
5 nejlepších filmů s děsivejma příšerama