#DYCKYMOST nebo pitomost? Mýdlo čuměl na bednu

#DYCKYMOST nebo pitomost? Mýdlo čuměl na bednu
Bedřich Mýdlo / most názor polemika recenze v bedně

„Nesnáším rasismus a cigány. K*nda, k*nda, pí*a, k*k*t, č*rák! Ha ha há. Vždyť je to děsná prd*l!“

Otevřeně se hlásíme ke xenofobii a rasismu, proti kterým jsme většinově neudělali za 30 let vůbec nic. Zvykli jsme si, že prezident v rádiu zcela beztrestně mluví o k*ndách a zmr*ech, a tak přistupujeme na hru, že když tak mluví prezident, je to prostě v ouklendu, a budeme tak mluvili všichni.

Foto:Česká Televize

Je to jen zábava, tvrdí Zdeněk Godla, „cikora“ z filmu MOST!. I on však nemá rád slovo „cikora“, ale je to prý komedie, takže je dovolené říkat „cikora“, i když se romský kompars bouřil, že takhle si ani v komedii nenechají říkat.
Je to zábava, žádný dokument, tvrdí ti, co se týden co týden v pondělí lámou smíchy v hospodách u nízkoprahových vulgarit, kde cikorka kouří péro rasistovi. Takhle my si tu žijeme. Nadáváme na cigány ve dne v noci a v něděli si necháme na autodromu čekuládou vyhulit bambálo.
Trochu se nám ten fenomén vymkl z ruky.
Jak tvrdí tvůrci, úmyslem bylo nastavit zrcadlo všem vychlastaným fašounkům, aby uzřeli svou přízemní xenofobii.
To zrcadlo se nějak pokřivilo. Český národ vzal MOST! jako „Zprávu o stavu Unie“ a „Urbi et Orbi, co nemůžeš zkurbi“. Vzájemným poplácáváním se po ramenou v hospodách diváci kvitují, že to přeci říkali už dlouho, že „cikory jen kradou, že na ně deratizace nestačí, že je to sice komedie, ale ukazuje úplně přesně všechny ty nepřizpůsobivé kofily“.

Volební plakát uskupení Otevřená radnice Most

Tady bych vás nechal na chvilku vydechnout. Ano, bývalé uhelné lokality se proměnily v nesnesitelná ghetta. Ale proměnily se samy, anebo je snad proměnili v ghetta sami Romové? Komu se hodilo sestěhovat Romy nejdříve do Chanova, pak do Janova, do Předlic, do Krupky, do Trnovan, do Trmic? Ano, zavírali jsme oči a tvářili se, že se nás tohle netýká, jen jsme se křižovali, aby byt, který prodává soused, nekoupila nějaká realitka, která tam nastěhuje Romale z Prahy.
Ano, problémy tu jsou a k*revsky velké. Třicet let neřešené. Námi neřešené.
A poté, co se národ oklepe od národní hysterie, spojené s vymýváním mozků muslimáky s iPhony v kožených bundách, kteří kudy chodí, tudy řežou hlavy na potkání, przní naše ženy, požírají naše psy, děti, naše vnitřnosti, politujeme jediného českého teroristu jako pomateného stařečka a protože vlastně nevíme kudy kam, vrátíme se do své osvědčené rasistické ulity. Protože, zatímco my jsme strachy kadili muslimské maggi v kostkách, neřešené problémy na nás počkaly.
Nastavené zrcadlo jsme přijali jako vlajku, která velí k útoku. Vlajka nám ukazuje, koho máme nenávidět. My přeci nejsme rasisti, je to jen prd*l a to, že nenávidíme cikory, za to si můžou sami. Navíc, buďme rádi, že se jen smějeme u TV, buďte rádi, že se smějeme, protože „my, kdybysme to chtěli řešit, tak to začneme řešit, ale né šudly šudly, more, ale konečným řešením“. Tak, jak to chce řešit Jaroslav Staník nebo Tomio Okamura, Vladimír Volný nebo Jaroslav Balda.

Český Dan Trejo / Zdeněk Godla / foto: Česká Televize

Odpovězme si tedy upřímně. Smějeme se svým chybám, svému přízemnímu kolektivnímu rasismu, nebo se smějeme své neschopnosti věci měnit? Anebo se smějeme jen, protože se tam říká k*nda, k*k*t, p*ča, č*rák, posr*t?
Nebo jsme všichni vyzenovaní taoisté, kteří věří, že problém, který nedokážeme vyřešit, prostě smíchem sám odvane?

Dejme slovo i těm nejzasvěcenějším:

Štamgast ze Severky / Zdroj: eXtra.cz

Servírka z Severky / Zdroj: eXtra.cz

Mýdlo chodí do kina a pak o tom na Humru píše:

Mýdlo v kině / A STAR IS BORN

RECENZE: Mýdlo v kině na ČERTÍ BRKO

RECENZE: Mýdlo v kině na HALLOWEEN