GALERIE: Nejlepší architekti zvířecí říše! Ptáci, vosy, korály! Koukněte na jejich díla!

GALERIE: Nejlepší architekti zvířecí říše! Ptáci, vosy, korály! Koukněte na jejich díla!
oskar romero / architekt galerie termiti vosy Zvířata
Věděli jste, že mezi zvířaty na zemi i ve vzduchu jsou skvělí architekti?  Našli jsme pro vás šest nejlepších, nebo možná spíš nejzajímavější, úctyhodné jsou totiž všechny stavby našich zvířecích, nebo hmyzích přátel. Nechte se tedy poučit a nezapomeňte o svých nových vědomostech informovat známé! Určitě to ocení!
1.
V Británii nemají jen mlhu, ale také výrazně kreativnější pavouky. Tyto pavučinové domovy pohltí klidně celou korunu stromu, čím je zajištěno jídlo pro řadu pavoučích rodinek. Takže tu máme architekturu s vyživovací funkcí. Paráda, ne?
2.
To že vosy staví svoje hnízda z papíru ví každý. Ovšem takhle velké a barevné jste určitě ještě neviděli! Její vosí autoři jsou podle nás opravdoví umělci!

3.
Hrnčiřík prostý je celkem nenápadný ptáček, žijící v Jižní Americe. Není na něm v podstatě nic zajímavého, kromě jeho hnížd. Ty totiž staví v podově podivných věží, které někomu klidně mohou připomínat rekvizitu z nějakého hororu. Jako nelekli byste se, kdyby vám něco takového vyrostlo na baráku?
4.
Z výšky vypadají jako náhrobky, ale nejde o hřbitov. Lidé těmto strukturám říkají  magnetické „věže“ termitů. Najdete je třeba v australském národním parku Litchfield. Jejich výška dosahuje několika metrů – nejvyšší je čtyřmetrová Cathedral Termite Mound. Tvarem jde o poměrně ploché desky a všechny jsou orientované hranou ve směru sever – jih. Proto se jim říká magnetické.

5.

Tuto úžasnou „stavbu“ vytvořily korály. Říká se jí Velký bariérový útes (Great Barrier Reef) a jde o největší korálový útes světa. Táhne se podél pobřeží Queenslandu (severových. Austrálie). Je přes 2000 km dlouhý, má asi 600 ostrovů a od roku 1981 je celý útes pod ochranou UNESCO (rozloha 348 700 km²).

zdroj: Lock the Gate Alliance / Flickr

6.

Tento pták, Snovač asijský, vyrábí své nedobytné hnízdo pouze ze stonků trávy. Ovšem způsob propletení, spolu se sesycháním, z něj vytvoří bunkr s patřičnou tvrdostí.

zdroj: Ramnath Bhat / Flickr