HEJTMACHINE #13: Již dlouho v zápalu boje nikdo neklesl tak nízko jako Jan Hřebejk, nebo Sergio Ramos…

HEJTMACHINE #13: Již dlouho v zápalu boje nikdo neklesl tak nízko jako Jan Hřebejk, nebo Sergio Ramos…
noise_law / famu fotbal hajtmachine

Kdo má na FAMU pravdu nevíme. Ale to, že to k čemu se snížil Jan Hřebejk, je dno, jsme rozpoznali.
Účastníci sporu na FAMU, na škole, kde se učí, jak natočit film, zaslouží pochvalu. Nakonec je fascinující, že se jim povedlo z personálních třenic na vysokoškolské instituci, vytvořit mediální událost, kterou napjatě sledují lidé, kterým je ona instituce jako taková, více, či méně volná. Tento text si pak nebere za cíl označit pravdu. Daný spor je totiž natolik komplikovaný, že na to předstírat, že do něj perfektně vidíme, nemáme žaludek. Nejmenujeme se totiž Mirka Spáčilová, nejsme tak paní, která ke psaní filmových recenzí nepotřebuje vidět filmy, které recenzuje. Náš záměr je tak mnohem méně ambiciózní: jediné, oč usilujeme, je upozornit na zatím morálně nejnižší mediální vyjádření k celému sporu. Jeho nositelem je filmový režisér Jan Hřebejk, na jehož díla chodí stále méně lidí. Ten si totiž postěžoval, že je divné, že hlavní cenu na Karlovarském filmovém festivalu si loni odnesl Václav Kadrnka, pedagog FAMU, za snímek Křižáček který financoval z peněz svého otce. Sice nevíme, jak to souvisí se sporem na pražském filmové akademii. Ale to, že zde někdo daný problém využívá k tomu, aby filtroval své osobní frustrace, ještě identifikovat dokážeme. Navíc někdo, kdo neumí točit filmy. Na rozdíl od Václava Kadrnky. Takže sice nevíme, kdo vyhrál. Ale to kdo prohrál, už ano. Viď Honzo.

Sergio Ramos, nejlepší fotbalista na světě, tedy z těch, co si nezaslouží žádný potlesk
Sergio Ramos, obránce a kapitán nadpozemské fotbalové instituce Realu Madrid, patří k nejlepším sportovcům na světě, kteří si nezaslouží, aby jim ještě někdo někdy za něco zatleskal. Tento španělský hráč totiž není proslulý pouze svým fotbalovým uměním, ale rovněž charakterovým založením. To mu pak nebrání, aby jako nástroj k výhře používal libovolně unfair prostředky. V tomto duchu pak na sebe pan Ramos po čase opětovně upozornil minulý víkend, tedy během finálového zápasu Ligy mistrů v Kyjevě. Fotbalisté Realu Madrid totiž věděli, že pokud chtějí v utkání uspět, měli by se pokusit eliminovat Mohameda Salaha, útočníka liverpoolského soupeře. O to se pak postaral sám Sergio Ramos zákrokem, který byl častěji než často odborníky interpretován coby snaha o úmyslné zranění soupeře. To se nakonec stalo. Salah totiž ze hry odstoupil již v prvním poločase a Ramosův tým opět zvítězil. Britové mají pro podobný styl hry hezký výraz. „Winning ugly“.

DEJ SI DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY HEJTMACHINE
HEJTMACHINE #12: Muži, kteří škodí českému kulturnímu prostředí: fotbalový boss Adolf Šádek a filmový režisér Ján Novák…
HEJTMACHINE #11: Otázka tohoto víkendu je jasná. Kdo je víc narušený? Lars von Trier, nebo Václav Klaus ml. ?
HEJTMACHINE #10: Je tu někdo, kdo se nebojí Jaroslava Foldyny, vlastence, co nenosí latex? A je tu někdo, koho baví nový song Lucie?