HEJTMACHINE #31: Speciál o fotbalových bouřlivácích. Zaslouží si větší hejt Tomáš Řepka, nebo Milan Baroš?

HEJTMACHINE #31: Speciál o fotbalových bouřlivácích. Zaslouží si větší hejt Tomáš Řepka, nebo Milan Baroš?
noise_law / blikanec hejtmachine milan baroš tomáš řepka

Blikanec Tomáše Řepky: Kouzelné místo, na kterém si můžete zanadávat na nutnost dodržovat zákonné normy
Z pana Řepky jsme si už legraci dělali, hejtmachine jsme ho vystavili z důvodu mlžení kolem způsobů, jakými řeší rozepře se svými bývalými partnerkami. Zároveň ovšem platí, že ještě jeden druh aktivit bývalého fotbalisty stojí za ironické povšimnutí. Pro bulvární portál extra.cz Tomáš Řepka natáčí pořád Blikanec, ve kterém zpovídá hosty buď z fotbalového prostředí, nebo hosty se vztahem k fotbalovému prostředí. Na této relaci není „zábavný“ jen naprosto toporný způsob moderování jako-že-uvolněné-talk-show, ale rovněž skutečnost, že pan Řepka, jakožto člověk, který má už několik let potíže se zákony, si ve svém pořadu rád na určité zákonné normy, nebo minimálně konvence, zanadává s podobně „kontroverzními“ osobnostmi. Typickým produktem takových setkání je situace, kdy nejmocnější muž českého fotbalu, muž, jež svou spolupráci s STB označuje za skvělou průpravu do života, Roman Berbr, pronese za chápavého pokyvování Tomáše Řepky kouzelnou větu: „Nevím, co je tohle za zemi, že si tu každej může říkat co chce“. Velmi často tak Blikanec působí jako místa, ve kterém se setkávají souzení, či odsouzení lidé, jež si zhrzeně stěžují na poměry.

V tomto ohledu komickým není pouze rozhovor s Romanem Berbrem, ale rovněž setkání s Petrem Machem, s bývalým majitelem Sparty Praha, který si už svůj trest ve vězení úspěšně odseděl.

Když je nemorální click-bait maskován moralizujícími apely
Od minulé neděle se opět zhusta debatovalo o Milanu Barošovi. Média byla zaujata nejen velmi ostrým faulem na slávistického fotbalistu Tomáše Součka, ale především Barošovou reakcí na následné vyloučení ze zápasu. Ta byla, věcně řečeno, velice bouřlivá a sprostá. Nás ovšem na této události nezajímá ani tak chování Milana Baroše (to, že se hřišti jedná na hranici a za hranicí akceptovatelné hrubosti, víme už dávno), ale spíše mediální reakce na něj. Například na portálu Seznamzpravy.cz se objevil doslovný přepis nadávek, kterými Baroš zahrnul rozhodčího poté, co byl ze zápasu vyloučen. Jako poměrně nízké se nám pak jeví, že zatímco se tuzemská média z moralizujících pozic pohoršují nad „primitivním“ chováním ostravského útočníka, tak tím dosahují především pouze a jedině „nemorálního“ click-baitu. Namísto toho, aby Seznamzpravy.cz jakožto seriózní médium s žádoucím odstupem danou událost analyzovalo, tak bulvárním způsobem svého diváka, či čtenáře láká na doslovným přepis vulgárního proudu slov ve vypjatých emocích jednajícího zuřícího fotbalisty. To autorovi tohoto textu přijde od seriózní média jako větší poklesek než výstup samotného Baroše.

Poměrně racionální debata nad celou kauzou pak proběhla na televizi O2 Sport. Tak se na ní třeba podívejte. Ale bulvárně seriózní, či spíše seriozně bulvární Seznamzpravy.cz nečtěte.

CO BYLO NEDÁVNO V RUBRICE HAJTMACHINE
HEJTMACHINE #30: Brno a Praha soutěží o nejtrapnější volební spot. Říci, kdo vyhrál, není snadné. Necháme to na vás…
Hejtmachine#29: Pozastavení ankety Český slavík má neblahé důsledky. Z děr vylézají představitelé žánru populistické politické písně…
Hejtmachine#28: Karikatury musí být rasově vyvážené. Aneb: Serena Williamsová a Kateřina Kristelová v jednom článku…