HEJTMACHINE #6: Zkuste se vyhýbat závadné popkultuře. Tentokrát mezi ní patří nové album Jacka Whitea, nebo česká komedie Pepa…

HEJTMACHINE #6: Zkuste se vyhýbat závadné popkultuře. Tentokrát mezi ní patří nové album Jacka Whitea, nebo česká komedie Pepa…
noise_law / film hajtmachine jack white trailer

Nemoc Jacka Whitea postupuje. Ne, zatím nemá rakovinu. Jeho rockové snobství se ale stává nesnesitelným
Jack White kdysi dávno něco znamenal. Přestože poslední opravdu dobré album vydal přibližně před deseti lety, tak sledování jeho tvůrčí degradace představuje stále bolestný zážitek, který nelze nereflektovat. Přitom se nejedná pouze o to, že by už nenahrával, nepsal a nezpíval dobré blues-garage-rockové písničky, jež od něj žádáme. Jeho úpadek totiž není nutně tradiční ztrátou invence, ale spíše transformací deklamovaných hodnot. Hudebník, jehož alba bývala plné vášně, drzosti, rošťáctví a energie, najednou tvoří pro kravaťácké snoby, kteří svá oblíbená alba poslouchají na luxusních hi-fi soupravách při popíjení tisíciletých-nebo-jakých-whiskey. Což nás, už před časem odrostlé indie kids, uráží. Takže se prober Jacku, nebo špatně skončíš.

Zbyteční lidé se vrací na plátno v dalším zbytečném filmu
Ano. Dát hejt české komedii s názvem Pepa, je vlastně strašně laciné, tj. automaticky se nabízející. Ale protože jsme lidé, které ještě stále ovládají pudy, nedokážeme odolat. Navíc: třeba naše varování někoho přiměje k tomu, aby devadesát minut svého života, které by věnoval tomuto filmu, investoval do něčeho, smysluplnějšího, třeba čehokoliv jiného… Takže tedy: Vážně svět potřebuje komedii s telecím výrazem Michala Suchánka? Vážně je nutné, aby se ještě někdy na plátně objevil Jakub Kohák, muž jehož ne-existenci ani nejde charakterizovat? Vážně je nutné produkovat další českou komedii o životě, která je životu vzdálenější než tenhle článek argumentované publicistice? Je nutné tohle dělat? Proč se nesnažit, aby bylo všechno prostě hezčí?

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY HEJTMACHINE
HEJTMACHINE #5: Taky vás z filmu Ready Player One rozbolela hlava? Tolik jako opilého Martina Fenina?
HEJTMACHINE #4: Je nová státní hymna dalším projevem sílících vlasteneckých energií? A nejsou přírodopisné filmy tak trochu škodlivé?
HEJTMACHINE #3: Onemocněla Dara Rolins? A mění se sledování fotbalu v postgraduální studium přírodních věd?