Hejtmachine#28: Karikatury musí být rasově vyvážené. Aneb: Serena Williamsová a Kateřina Kristelová v jednom článku…

Hejtmachine#28: Karikatury musí být rasově vyvážené. Aneb: Serena Williamsová a Kateřina Kristelová v jednom článku…

Ano, také žena, dokonce také černá žena může být tématem karikatury
Hitem sociálních sítí posledního týdne se stalo chování tenisové superhvězdy Sereny Williamsové. V dané debatě lze vydělit dvě ústřední roviny. První: Náleží výbušné, či spíše hysterické manýry skutečné osobnosti tohoto gentlemanského sportu? Neměla by se taková osobnost nejen naučit své zápasy vyhrát, což povětšinou Američanka ovládá perfektně, ale také prohrát, což se jí, minimálně v posledním zápase, příliš nepodařilo? Druhá: Je správné, aby se ony výbušné, či spíše hysterické manýry slavné tenistky staly tématem nekorektních karikatur? Není Mark Knigh, autor jedné z nich, náhodou rasista a sexista? V tomto případě energii naší hejtmachine směřujeme ne nutně k americké tenistce, ale spíše k těm, kteří ji na rasovém a genderovém půdorysu hájí jako nedotknutelnou. Někdo, jehož chování je dobrým, nebo špatným způsobem výstřední, se totiž už z podstaty věci musí nutně stát předlohou, či tématem pro nekorektní karikaturu. Ne kvůli tomu, že je ženou, či dokonce černou ženou, ale prostě proto, že je modlou svého oboru, která neustála situaci. Plyne z toho následující: Serena Williamsová by se měla naučit prohrávat a její uctívači by měly přijmout, že také ona, legenda sportu, může být karikována. Pokud by totiž ona měla být před karikaturami automaticky uchráněna, protože je černou ženou, dalo by se to vnímat tím spíše jako genderové a rasové apriory tzv. „z druhé strany“. Což, doufáme, nikdo ze zúčastněných nechce.

Zde se můžete podívat nejen na diskutovanou karikaturu, ale rovněž na chování slavné tenistky, které vznik dané karikatury vyprovokovalo.

Kateřina Kristelová, nejslavnější česká blondýnka, která sama sebe přetváří v živoucí karikaturu
Abychom docílili když ne genderové, tak alespoň rasové rovnováhy, tak druhou stranu aktuální hejtmachine věnujeme optikou tuzemských lifestylových časopisů nejsledovanější domácí blondýnce, tedy profesionální celebritě Kateřině Kristelové. Vzhledem k tomu, že tento server není společenský bulvár, tak nebudeme její chování reflektovat z morálních pozic, nýbrž řekneme pouze: Také ona si zaslouží, aby se stala námětem pro karikaturu. V jejím případě je ale celá věc jednodušší a proto vlastně nakonec v důsledku komplikovanější: Kateřina Kristelová totiž svými výstupy na sociálních sítích sama sebe přetváří v karikaturu, která ovšem není nakreslená, nýbrž žije v reálném prostoru. Čímž pak bere práci českým a slovenským karikaturistům. Neboť karikatura karikatury by se mohla jevit jako jistá „meta-zbytečnost“. Proto Kateřinu Kristelovou vyzýváme a vlastně prosíme, aby se přestala chovat jako svá vlastní oživená karikatura. Aby prostě byla pouhou celebritou, jejíž chování si o kreslené karikatury tzv. řekne a posléze je dostane. Zasloužili bychom si je my i ona.

Několik let starou, ale dnes už proslulou a nestárnoucí momentku ze života Kateřina Kristelové najdete na následujícím videu.

DEJ SI DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY HEJTMACHINE
HEJTMACHINE #27: O tom, proč by si mluvčí Jiří Ovčáček a fotbalový trenér Pavel Vrba měli odpustit okázalé moralizování…
Hejtmachine#25: Tentokrát o výjimečně chytrých lidech. Vstup do světů Petry Paroubkové, Tomáše Řepky a Kateřiny Kristelové…
Hejtmachine#24: Trailer k filmu Bubeník a princezna tě vyšokuje. Chování Jaroslava Tvrdíka zase vyděsí…